I helgen gikk en av Europas største fitness- og bodybuilding events av stabelen i Bucharest i Romania. Dette var et stort event over to dager, med hele 416 deltagere fra hele verden.
Romania Musclefest ble arrangert for 7. år på rad og har blitt en populær konkurranse å delta i, for å vise sin beste form blant de beste i verden.
I helgen var det 256 deltagere som stilte opp i amatørklassene på lørdagen, hvor det store målet var å bli overall klassevinner og dermed vinneren av det prestisjefylte proffkortet.
Hver av disse klassevinnerne fikk mulighet til å delta i Pro-showet på søndagen, der 160 utøvere allerede var påmeldt.
De ulike klassene de kunne stille i, var for damene; bikini, wellness, figure, womens physique og womens bodybuilding.
Herreklassene var delt inn i Men’s physique, Classic physique, 212 og Open bodybuilding.
Vinneren av de ulike klassene på Pro-eventet vant ikke bare en pengepremie, men ble automatisk kvalifisert som deltager i neste års Mr. Olympia show i USA, som er det største målet for alle fitness- og bodybuilder utøvere.
Norge var representert med to deltagere i helgen, Marius Osmundsen og Ahmad Dokhy. Marius har sin første sesong som proffutøver, og stilte i klassen Classic Physique og Ahmad Dokhy stilte i 212. (212 står for vektgrensen de har i denne klassen, 212 pounds=96 kg).
Spenningen var til å ta og føle på hele helgen, og mange tidligere deltagere fra Mr.Olympia deltok i helgen, for å prøve å sikre seg en plass i neste års Mr. Olympia.
I dameklassene var det svært mange utøvere med, spesielt i Bikini og Figure klassene. Mange av deltagerne hadde allerede en del Pro-shows bak seg denne sesongen, og fikk endelig uttelling for det de hadde jobbet for.
Den rumenske vinneren i Womens bodybuilding; Anastasia Korableva, var i en klasse for seg selv, og ble raskt utnevnt som vinneren av sin klasse.
I de øvrige klassene for damer var Kerry Sexton fra England vinneren av bikiniklassen, Bahar Ayra fra Tyskland var vinneren av Figure-klassen, Caroline Alves Dos Santos fra Brasil vant Women’s Physique og Sina Maria Teresa fra Angola vant Wellness klassen.
I herreklassene var Men’s Physique klassen som hadde desidert flest deltagere, med 26 deltagere. Svært høyt nivå blant de beste i denne klassen, som nok gjorde vanskelig å avgjøre en vinner. Emile Walker fra England vant klassen, og kvalifiserte dermed til sin 5. deltagelse i Mr. Olympia.
I 212- klassen måtte den tidligere Olympia deltageren Ahmad Ashkanani ta til takke med en 2 plass, rett bak Radoslav Angelov fra Bulgaria, som viste seg i toppform denne helgen, og stakk av med Mr. Olympia kvalifiseringen.
I 212- klassen stilte også Ahmad Dokhy fra Norge, som var svært fornøyd med egen innsats i helgen og fikk vist sin beste form blant en av verdens beste 212- utøvere.
Nivået i klassen Classic Physique var også svært høyt, med mange deltagere med tidligere topplasseringer denne sesongen og Olympia-deltagelser.
Vinneren av denne klassen ble Richard Nagy fra Ungarn. Han stilte også i Olympia for en måneds tids siden, og er nå kvalifisert til neste år.
Marius nådde dessverre ikke opp i topp 5 denne helgen, men han fikk vist at han har noe å gjøre på toppnivå i denne klassen, med en estetisk flott fysikk og poseringer som Frank Zane og Bob Paris. Marius forbereder seg nå til sesongens siste konkurranse i Praha førstkommende helg.
I Men’s Open bodybuilding var det hele 15 utøvere med, og de store favorittene Rafael Brandao, Akim Williams og Horse Marcello skapte stor spenning om hvem som sikret seg en plass i neste års Mr. Olympia.
Rafael Brando gikk seirende ut denne helgen, mens Horse Marcello får en ny sjanse til å sikre seg en plass i Olympia nå førstkommende helg i Praha.
EVLS Prague Pro fitness festival i Praha ser ut til å bli årets største fitness- og bodybuilding event, foruten Mr. Olympia, med både amatør og pro-show i løpet av helgen.
Den anerkjente dommeren Steve Weinberger fra USA er hoveddommer for eventet hele helgen, og både amatører og proffatleter får sjansen til å gi godt et inntrykk og bli husket av han som også er hoveddommer for Mr.Olympia.
For de heldige med Meet-and-Greet billetter, er det også mulighet for et møte med 8.ganger Mr.Olympia vinner Ronnie Coleman.
Chris Bumstead, som er 6 ganger Mr. Olympia vinner i Classic Physique har nå «pensjonert» seg fra Classic Physique, og skal avslutte sin karriere som konkurrerende bodybuilder i Men’s Open bodybuilding i EVLS Prague Pro denne helgen.
Det er knyttet stor spenning til Chris Bumstead’s deltagelse og hvordan form han vil være i, nå som han ikke har vektbegrensningen som han hadde i Classic Physique.
Men’s Open bodybuilding har hele 20 påmeldte deltagere til helgen, og i tillegg til Bumstead dukker også Horse Marcello, Shaun Clarida og Martin Fitzwater opp, for å nevne noen.
Er du interessert i å se hvordan det går i helgen, er det mulig å følge med på streamingen av showet her: https://evls.cz/
Ved å trykke “BLI MED” godkjenner du nyhetsbrev-vilkårene