Proteinpulver finnes i mange ulike typer, enormt mange smaker, og med helt enorme prisforskjeller. Men er det egentlig noe forskjell på billig vs. dyrt proteinpulver?

Proteinpulveret er det klart mest brukte kosttilskuddet blant utøvere som trener styrke. Til tross for at et sunt og næringsrikt kosthold vil gi deg mye av proteinet du trenger, vil proteinpulver kunne gi deg et ekstra tilskudd i perioder der kroppen har større behov for å reparere og bygge muskler. Det er faktisk mange fordeler med proteinpulver, blant annet:

  • Langt billigere per gram enn proteiner du får i deg gjennom kosten.
  • Lett å tilberede. Tilsett pulver sammen med vann eller melk i en shaker, og vipps!
  • Rent produkt med høy andel proteiner i forhold til karbohydrater og fett.
  • Lett å ta med seg på farten.
  • Lang holdbarhet.
  • Tilfører kroppen store mengder proteiner uten at du må spise seg sprengmett.

 

Proteinpulver i ulike varianter

Det mest vanlige proteinpulveret på markedet er myseprotein (whey).  Myse er et protein som finnes i melk sammen med kasein, og tas raskt opp i kroppen. Kasein utgjør hele 80% av proteinet i melk, men i motsetning til myseproteiner har kasein lang absorberingstid. Et godt alternativ til personer som sliter med laktoseintoleranse eller melkeallergi, er soyaprotein eller eggeprotein. Soyaprotein er rent isolat fra soyabønner, mens eggeproteiner er isolat av eggehvite. Disse formene for proteinpulver er ikke like vanlig som myse og kasein og koster dermed litt mer.

 

Hva skiller billig fra dyrt?

Med alle disse typene av proteinpulver, og alle de ulike smakene, så ender vi opp med mange ulike varianter. På grunn av den store etterspørselen etter proteinpulver har det dukket opp svært mange aktører som fremstiller og tilbyr proteiner i en eller annen form. Det tilbys ikke lenger bare 100% rent proteinpulver, men også proteintilskudd der det er tilsatt en rekke virkestoffer som bidrar til raskere proteinopptak, bedre restitusjon, ekstra vitaminer, sterkere immunforsvar etc..Og prisen kan variere helt enormt.

Først og fremst, ikke la deg lure av etiketten på boksen som pulveret kommer i, eller det du ser på nettsiden der det selges. Det er fort gjort å bli lurt til å tro at ”dyrest er best”, og man ender opp med å svi av unødvendig mye penger på noe som ikke er bedre enn det rimeligste alternativer.

 

Se for deg følgende eksempel:

Produkt AProdukt B
Pris: 800krPris: 350kr
Servering: 2 scoops (70g)Servering: 1 scoop (30g)
Proteiner per servering: 28gProteiner per servering: 22g
Hovedingrediens: Myse konsentratHovedingrediens: Myse konsentrat
Antall serveringer: 30Antall serveringer: 60

 

La oss anta at du drikker tre porsjoner om dagen hver dag i ett helt år. Da får vi regnestykket:

A: 30 serveringer gir 10 dager med proteinpulver. Du vil trenge 36,5 bokser med produkt A. En stykkpris på 800kr per boks vil føre til en totalkostnad på (800kr X 36,5stk) = 29 200,-

B: 60 serveringer gir 18 dager med proteinpulver. Du vil trenge 20,3 bokser med produkt B. En stykkpris på 350kr per boks vil føre til en totalkostnad på (350kr X 20,3stk) = 7105,-

Dette er en differanse på 22 095,-!

I tillegg er det verdt å merke seg at produkt A har kun 6g mer protein per servering, og i tillegg er størrelsen per servering over dobbelt så stor! Med andre ord inneholder produkt B flere proteiner per 100g enn produkt A.

Konklusjon:
Produkt B er klart best, ikke bare på pris, men også på proteininnhold.

 

Vær klar over hva du kjøper

Å vite hva man kjøper når man skal handle proteinpulver er derfor svært viktig. Det første du bør gjøre er å studere næringsinnholdet og ingrediensene. Selv om markedet for kosttilskudd er tøft, og hard konkurranse har bidratt til å presse prisene ned, så er det fremdeles produkter som er priset langt høyere enn de burde.

 

Billig er ikke alltid best

Det er også viktig å være klar over at det finnes mange dyrere produkter som absolutt er verdt hver en krone. Det naturlige er at et dyrere produkt gjerne inneholder en høyere andel proteiner per 100g vare, og gjerne over 80g proteiner per 100g vare. Det vanlige for rimeligere proteinpulver som fremdeles holder svært høy kvalitet, er et proteininnhold på 70g ++. Det koster mer å fremstille et renere produkt enn et som inneholder noe mer fett og karbohydrater, og det er her prisforskjellen gir utslag.

Testvinneren i vår stor test av proteinpulver er Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standardverdens mest solgte proteinpulver! Her er det høy kvalitet over hele linja, og proteiner av beste klasse. I tillegg til en svært høy andel proteiner, er 100% Whey Gold Standard tilsatt enzymer, mysepeptider, et høyt innhold av glutamin og grenede aminosyrer (BCAA), som gjør opptak og nedbryting lettere. I tillegg er den fantastisk på smak!

100% Whey Gold Standard

  • TESTVINNER
  • Verdens mest solgte proteintilskudd! Årets proteinpulver 9 år på rad!
  • 24g protein per servering, hvorav 50% er myse-isolater (reneste formen for proteiner)
  •  Lettopptakelig!
  • Svært lett å blande ut i vann/melk.
  • Gir økt muskelvekst og kortere restitusjonstid.
  • Meget god på smak.

Kr. 349,-     –     Kjøp her

 

Et godt alternativ til et rimeligere produkt er Proteinfabrikkens eget 100% Whey Protein i 3kg pakke. En servering gir deg 28,7g proteiner, og inneholder 71,8g proteiner per 100g vare. Kiloprisen er bare 150kr mot MyoProtein som ligger på 332,70kr/kg. Begge produktene er rett og slett fantastisk gode produkter, og selv om testvinneren koster mer, så kan det lett forsvares. En kilopris på under 350kr er fremdeles et godt kjøp, spesielt når proteininnholdet er så høyt.

 

Proteinfabrikken 100% Whey Protein

proteinpulver

  • Klasseledende på smak!
  • Norges mest solgte proteinpulver!
  • 28,7g protein per servering.
  • Ivaretar de biologiske og verdifulle egenskapene i myseproteinet.
  • Trigge kroppen til å starte muskelbygging og støtter immunforsvaret.
  • 71,8g protein per 100g.

 

 

Kr. 450,-     –      Kjøp her

 

Vær oppmerksom på…

Styr unna de rimeligste alternativene som virker for godt til å være sant. Alle kosttilskudd bør komme fra kjente og trygge leverandører, og bør være 100% sikre for ukjente tilsetningsstoffer. De rimeligste alternative kan også ha proteiner av lavere kvalitet, og mange av produktene løser seg vanskelig opp i blanding med vann eller melk. Rimeligere alternativer kan også inneholde en større mengde kunstige tilsetningsstoffer for å gi smak til produktet, og ikke minst sukker eller kunstige søtningsstoffer.

 

Andre alternativer

Dersom du skulle slite med allergi mot melk, gluten eller egg, så finner du andre alternativer i Star Nutrition Pea Protein Isolate. Dette produktet er basert på erteproteiner og egner seg for personer med melkeallergi, laktoseintoleranse og glutenallergi. En servering gir faktisk så mye som 18 gram proteiner, noe som er imponerende med tanke på at dette er 100% vegetabilsk. Det skal sies at proteiner fra erter ikke tas like lett opp i kroppen som proteiner fra myse eller kasein, men det er fremdeles et høykvalitets proteinpulver med hele 80g proteiner per 100g vare.

 

Star Nutrition Pea Protein Isolate

Velsmakende og 100 prosent vegetabilsk protein av høy kvalitet! Pea Protein Isolate er et rent og høykonsentrert erteproteinisolat fra Star Nutrition.

  • Erteproteinisolat av høy kvalitet
  • Perfekt for veganer og alle som ikke tåler melk
  • Godt på smak og lett å blande
  • To varianter: uten smak og med sjokoladesmak (naturlig smakstilsetning)
  • Passer etter trening, som mellommåltid og til baking

Kr. 249,-     –     Kjøp her

 

Kilde
1. Pros & Cons of Cheap Protein Powders. Relentlessgains.com
Proteinpilver – helt enkelt forklart. Treningstips.org

Torbjørn Høstmark Borge

Torbjørn Høstmark Borge er daglig leder og ansvarlig redaktør, samt produkttester for Hardworkout. Torbjørn har en lang erfaring fra trenings- og sportsbransjen som personlig trener og kostholdsveileder, har utdannelse innen idrett med en bachelorgrad i idrett og biologi. Han er ekspert på produkttesting, og er over gjennomsnittlig opptatt av å teste grundig! Alt for å hjelpe hver enkelt bruker til å finne det riktige produktet for hver enkelt.
Oppskrifter

3 sunne og næringsrike desserter

Hva med å nyte en dessert full av vitaminer, mineraler og…
dato: Jun 30, 2020
Oppskrifter

Smoothie Bowl – næringsrike fargebomber!

Du skal lete lenge for å finne en oppskrift som inneholder…
dato: Jun 18, 2020
Oppskrifter

Sunn sjokoladekake på 30 minutter!

Sunn, digg og superrask å lage! Denne sjokoladekaken kan du smelle…
dato: Jun 17, 2020
Oppskrifter

Oppskrift: Sunt bananbrød med jordbær

Dette herlige brødet kommer til å bli en favoritt! Prøv deg…
dato: Jun 11, 2020
Ernæring

Parmesanost – derfor bør du spise mer av dette!

Parmesan osten er kanskje en av de mest smakfulle ostene. Det…
dato: Jun 10, 2020
Kosttilskudd

Løft bedre og tenk bedre med dette trikset

Seriøse utøvere har lenge brukt kosttilskudd for å maksimere muskelvekst, restitusjonen…
dato: Jun 05, 2020
Ernæring

Visste du dette om fettforbrenning?

Noen trener for å bli sterkest mulig, andre trener for å…
dato: May 28, 2020

HARDWORKOUT FITNESS CLUB

Meld deg på i dag og motta gratis treningsplaner, matplaner og mye mer helt gratis via e-post.

Ved å trykke “BLI MED” godkjenner du nyhetsbrev-vilkårene

Oppskrifter

Healthy hacks: Sunne og crispi chips av kål!

Det kan høres ut som tidenes kjedeligste snacks, men denne sunne…
dato: May 27, 2020
Oppskrifter

Oppskrift: Sunne og smakfulle blåbærmuffins

Du kan ikke trene hver eneste dag, og innimellom behøver du…
dato: May 16, 2020
Ernæring

Derfor bør du begynne å spise rødbete!

Neste gang du går forbi grønnsaksdisken bør du ta med deg…
dato: May 12, 2020
Ernæring

Den beste maten å spise før og etter trening

Maten du spiser er energien som gjør at du fungerer i…
dato: May 11, 2020
Ernæring

9 frukter du kan spise selv om du går på lavkarbodiett

Lavkarbodietter hører til blant de mest populære diettene, men de begrenser…
dato: May 08, 2020
Ernæring

Så mange nøtter skal du spise for å gå ned i vekt!

Enten det er valnøtter, pistasjnøtter, paranøtter eller mandler, så kommer vi…
dato: May 06, 2020